| External Width: | 12,50 m (41′ 0”) |
| External Depth: | 5,70 m (18′ 8”) |
| Internal Eaves Height: | 2,70 m (8′ 10”) |
| Ridge height: | 3,30 m (10′ 10”) |
| Wall thickness: | 70 mm |
| Internal Area: | 37 m² |
| Roof: | Ca 86 m², 18 mm |
| Floor: | 28 mm |
| Door Opening Size: | External doors 0,90 x 2,08; 2 internal doors 0,8 x 2,08 m; 1 internal door 0,7 x 2,08 m |
| Door style | Double glazed door; internal doors without glazing (single) |
| Number of windows: | 3 x window 2,28 x 1,14 m; 1 window 0,5 x 0,5 m. All opening. |
| Glazing Material: | 3 mm Real Glass (Double Glazed) |
| Material: | Log cabin made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Two Bedroom Log Cabin With Large Veranda Edward / 37 M2 / 6 X 13 M / 70 MM
The Edward log cabin is nearly 40 m2 in size and is ideal for use as a holiday lodge, large camping house, garden guest house, office or as ancillary living space to your existing home. The standard cabin comes with massive 70mm wall logs, extra thick 28 mm floor boards, double-glazed doors and windows, German made tilt and turn window systems and strengthening metal rods and storm braces in the walls. For better weather and temperature resistance, we recommend our floor and roof insulation kits as well as premium quality Finnish ICO pal roofing shingles, which can be ordered at very competitive prices and delivered together with the cabin.
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.