| External width: | 2.88 m (9′ 5”) |
| External depth: | 2.88 m (9′ 5”) |
| Internal eaves height: | 2.0 m (6′ 6”) |
| Ridge height: | 2.66 m (8′ 7”) |
| Wall thickness: | 21 mm |
| Internal area: | 7.3 m² |
| Roof area: | 11.8 m² |
| Floor: | 21 mm |
| Door opening size: | 0.89 x 1.96 m |
| Number of windows: | 1 openable window 0.6 x 0.9 m |
| Glazing material: | 4 mm toughened safety glass |
| Equipment for all Grillkotas and BBQ Huts included in standard price: | Charcoal BBQ Grill, Granite table fitted around the grill, adjustable smoke extraction hood, chimney and chimney cap set. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Small Garden Room With BBQ Noah 7 M2 / 2.9 X 2.9 M
Noah is a garden house measuring 3.1 x 3.6 meters with an integrated charcoal grill. The grill is surrounded by a high-quality granite table-top, which you can use both as a dining table and for preparing the food to be grilled. The garden house is also equipped with a metal extractor hood and a chimney, so you can grill safely even with the door closed. The floor-to-ceiling wall panels are 21 mm thick and are attached to a sturdy, 58 mm thick frame. The design makes it extremely easy to set up and yet looks elegant. The kit also includes 21 mm thick roof and floor boards and all metal connections and other components required for construction. Thanks to the spacious window fronts, you can enjoy an uninterrupted view of your garden and still sit dry.
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.