| External Width: | 7,4 m (24′ 3”) |
| External Depth: | 3,9 m (12′ 9”) |
| Internal Eaves Height: | 3,35 m (10′ 11”) |
| Ridge height: | 3,98 m (13′ 1”) |
| Wall thickness: | 70 mm |
| Internal Area: | 27 m² + 7,5 m² loft |
| Roof: | Ca 35 m², 18 mm |
| Floor: | 28 mm |
| Door Opening Size: | 1 external door 0,84 x 1,96; 1 internal door 0,8 x 1,98 m |
| Door style | Double glazed, 1 single external door; 1 internal door without glazing (single) |
| Number of windows: | 4 x window 0,8 x 1,8 m. All opening. 5 x fixed window 0,8 x 0,5 m. |
| Glazing Material: | 3 mm Toughened Safety Glass (Double Glazed) |
| Material: | Log cabin with sleeping loft made of slow grown Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Log Cabin With Sleeping Loft Sweden Q / 35 M2 / 7 X 4 M / 70 MM
The Sweden Q log cabin has nearly 30 m2 of space on its ground floor and an additional 4 x 2 m loft that can be used as a bedroom or for storage. All its wooden parts are made from carefully selected Nordic spruce. Standard cabin kit comes with all our great log cabin features such as 70 mm thick wall planks, double-glazed doors and windows equipped with European made hardware to ensure smooth functionality, extra thick floorboards and foundation beams, roof boards, ladder, strengthening metal rods in walls as well as all metal fixings and detailed cabin plans. This superb quality log cabin can be used as a garden room with sleeping loft, holiday cabin or a rental cabin. For better thermal performance, we recommend our roof and floor insulation kits at very affordable prices. You will need to install a small heater for winter months, but it is very easy to install electrics in our cabins.
You must be logged in to post a review.















Reviews
There are no reviews yet.