| External dimensions: | 7,2 m (23′ 7”) x 5,5 m (18′) |
| Wall height: | 2,4 m (7′ 10”) |
| Ridge height: | 2,8 m (9′ 2”) |
| Wall thickness: | 70 mm |
| Internal area: | 21 m² + 16 m² |
| Roofing: | Ca 44 m², 18 mm |
| Floor: | no |
| Door (s): | 1 x Hörmann up and over door 2,90 x 1,99 cm, single door 0,84 x 1,95 m |
| Window (s): | 3 x single window 0,9 x 0,5 m (opening, double glazed) |
| Material: | Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Garage And Carport Combined H With Up And Over Door / 7,2 X 5,5 M / 70 MM
With a width of almost four meters and a three-meter-wide up-and-over door from Hörmann, the Deluxe H wooden garage allows for relaxed parking and leaving enough space for opening the car doors. All three windows can be opened and are double-glazed. The carport offers a further 16 m² for parking a second car or bicycles. The wooden garage with Carport Deluxe H has a five-year factory warranty and can be assembled within three to four days if you have sufficient DIY skills. Alternatively, you can entrust our professional assembly team with the installation, which can be completed within a day.











