| External dimensions: | 4,1 x 4,1 m (13′ 5” x 13′ 5”) |
| Wall height: | 2,21 m (7′ 3”) |
| Ridge height: | 2,8 m (9′ 2”) |
| Wall thickness: | 44 mm |
| Internal area: | 14,5 m² |
| Roofing: | Ca 27 m², 18 mm |
| Floor: | 18 mm |
| Door (s): | Single door 0,84 x 1,96 m, glazing |
| Window (s): | 2 x double window (opening) 1,54 x 1,14 m |
| Material: | Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Summer House Marcus A 14,5 M2 / 4,1 X 4,1 M / 44 MM
The Marcus A garden house has a classic design and enough space to be used as a hobby room, second living room, guest house or garden office. A 1.2 m long canopy offers you an additional 8 m² for a terrace that invites you to barbecues and summer parties.








