| External dimensions: | 3,2 x 4,4 m + 3 m veranda |
| Wall height: | 2,05 m |
| Ridge height: | 2,56 m |
| Wall thickness: | 44 mm |
| Internal area: | 12 m² |
| Roofing: | Ca 23 m², 18 mm |
| Floor: | 18 mm |
| Door (s): | Sliding door element with windows 2,76 x 1,95 m, glazed |
| Window (s): | 3 x window (opening) 0,71 x 1,52 m, glazed |
| Material: | Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Summer House Eva E With Veranda 12 M2 / 3,2 X 4,4 M / 44 MM
The Eva E garden house has a 13 m² interior with large sliding doors leading directly onto the veranda. This has a wall on one side to protect you from wind and prying eyes. 44 mm thick walls with reinforcing metal bars and double-glazed windows ensure stability and security. Eva E is equipped with a five-year factory guarantee and can be assembled within a few days using our detailed assembly instructions, provided you have previous craftsmanship experience and an assistant.





















