| External dimensions: | 3,2 x 4,4 m (10′ 6” x 14′ 5”) |
| Wall height: | 2,05 m (6′ 8”) |
| Ridge height: | 2,45 m (8′ 0”) |
| Wall thickness: | 44 mm |
| Internal area: | 12 m² |
| Roofing: | Ca 13,5 m², 18 mm |
| Floor: | 18 mm |
| Door (s): | Double door 1,43 x 1,99 m |
| Window (s): | no |
| Material: | Nordic spruce, untreated |
| Additional information: | Treated foundation joists, wind braces, assembly kit, real glass in windows and doors, cylinder lock, product manual, 5 years guarantee. |
Log cabin images on this website are digitally rendered and may show optional extras or differ slightly from the actual product received. Please ask cabin plans for accurate finish and specification, and we will be happy to email them to you. Please note that any furniture / shower room-WC / kitchenware / sanitary ware is for illustrative purposes only and is not sold by Casetas da Jardin 24 or included in the price.
Garden Shed Jacob A / 12 M2 / 3,2 X 4,4 M / 44 MM
Jacob A is a spacious garden shed in which you can store all garden tools, sports equipment, grills and other garden accessories. With a usable area of 12 m², it is also large enough to be used as a garden house in the summer months.












